O nas

Witaj!
Właśnie trafiłeś/aś na stronę byłej zielonogórskiej grupy lokalnej Kampanii Przeciw Homofobii, obecnie Stowarzyszenia Tęczowa Góra.
Jesteśmy po to, by przeciwdziałać dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób trans (LGBT).
Zajmujemy się kształtowaniem postaw tolerancji i przełamywaniem uprzedzeń i stereotypów wobec osób bi- i homoseksualnych w skali lokalnej i ogólnopolskiej. Pod skrzydła naszych działań wzięliśmy również proces świadomego kształtowania pozytywnej tożsamości osób bi- homoseksualnych. Wszelkie formy edukacji seksualnej, działalności naukowo-badawczej, integracji społecznej, a także działania na rzecz kobiet i przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć także włączone są w naszą działalność. Ponadto: organizacja lokalnych imprez, akcje, happeningi i wiele, wiele innych...
Jeżeli chcesz, dołącz do nas! :)

Nasz e-mail:
zielonagora@kph.org.pl

od 26.10.09. odwiedziło nas:

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Razem Bezpieczniej!

Jeżeli byłeś/aś ofiarą przestępstwa na tle swojej orientacji psychoseksualnej, czujesz się szykanowany/a przez kogokolwiek i gdziekolwiek, nie wiesz co z tym zrobić, zgłoś się do lubuskiej asystentki ds. przestępstw z nienawiści wysyłając e-mail lub wypełniając anonimową ankietę na stronie: bezpieczniej.kph.org.pl

Współpracujemy z Pełnomocniczką Marszałka Województwa Lubuskiego Ds. Równego Traktowania oraz Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka.

poniedziałek, 17 stycznia 2011

PostHeaderIcon "Einstein seksu", już jutro w Zielonej Jadłodajni!


Już jutro zapraszamy Was na kolejny film w ramach wystawy "Berlin-Yogyakarta" :) "Einstein seksu", godz. 20:00, Zielona Jadłodajnia.

Einstein Seksu

Rok produkcji: 1999
Kraj: Niemcy
Reżyseria: Rosa von Praunheim
Czas: 100 min


Magnus Hirschfeld uznawany jest za prekursora niemieckiej seksuologii – pioniera homoseksualnej emancypacji.
Studiował w Breslau/ Wrocławiu językoznawstwo porównawcze, potem w Strassburgu medycynę.
W stolicy wilhelmińskich Niemiec Hirschfeld prowadził „popularnonaukowe” spacery po parkach, pikietach, lokalach, barach i klubach badając środowisko homoseksualistów (tzw. Szene). Wyniki tych prac stanowią jedyną w swoim rodzaju dokumentację gejowskiej subkultury wielkomiejskiej przełomu XIX i XX wieku. Nikt nigdy dotąd, w sposób tak obszerny i wyczerpujący w samodzielnej pracy naukowej nie opisał zwyczajów oraz życia codziennego homoseksualistów bez przypinania im piętna osób „chorych” bądź też „pozbawionych moralności- oddających się nienaturalnym i zboczonym praktykom – sodomitów”.

W 1926 roku ukazało się najważniejsze dzieło Hirschfelda – „Geschlechtskunde” („Nauka o płci”), będące wynikiem wieloletnich naukowych badań prowadzonych w Instytucie Nauk Seksualnych. Hirschfeld, sam będąc gejem – założył także stowarzyszenie pod nazwą „Komitet Naukowo-Humanitarny”, którego celem było „uzyskanie jasności, na podstawie solidnych i pewnych badań naukowych i doświadczenia własnego wielu tysięcy osób, że miłość do osób tej samej płci, tak zwanego homoseksualizmu, nie jest rozpustą lub przestępstwem, lecz naturalną i głęboko u pewnej części ludzi zakorzenioną orientacją”. Komitet działał w Niemczech aż do lat trzydziestych, zaś po przejęciu władzy przez Hitlera utworzony przez Hirschfelda „Instytut Nauk Seksualnych”. został przez faszystowskie bojówki zniszczony zaś książki spalone. Sam Hirschfeld musiał uciekać z Niemiec i zmarł na emigracji. 6 maja 1933 roku

Magnus Hirschfeld był pionierem badań, których głównym przedmiotem było coś, co z czasem przyjęło się nazywać „seksuologią” – naukowym studiowaniem seksu. Podobnie jak Havelock Ellis w Anglii i Alfred Kinsey w Ameryce, Hirschfeld był nie tylko jednym z pierwszych, który zgromadził systematyczne dane o homo-seksualności, ale był także apostołem seksualnego „wyzwolenia”. Jego prace jego miały za cel wyjaśnienie – „że tradycyjna chrześcijańska i mieszczańska moralność seksualna jest represyjna, irracjonalna i hipokrytyczna, i że emancypacja będzie wielkim krokiem naprzód”. Na długo przed „seksualną rewolucją” lat 1960., Magnus Hirschfeld prowadził krucjatę na rzecz integracji oraz społecznej asymilacji homoseksualizmu i innych „a-normalnych” zachowań seksualnych.


Rosa von Praunheim, określany mianem najbardziej produktywnego „gay-filmowca z ziemi „, urodził się 25 Listopada 1942 w Rydze (Łotwa). Jako niemowlę został adoptowany z domu dziecka i od tego czasu nosi nazwisko Holger Mischwitzky. Pseudonim artystyczny „Rosa” Praunheim przyjął na znak pamięci o różowym trójkącie – znaku, jaki homoseksualiści musieli nosić w obozach koncentracyjnych nazistów. Druga część pseudonimu – „Praunheim” reżyser zapożyczył od miejsca czasowego zamieszkania swojej rodziny : Frankfurt- Praunheim. Oprócz filmów Rosa von Praunheim jest aktywistą, działacem na rzecz walki z AIDS oraz – posiada status największej niemieckiej „gej-gwiazdy” oraz środowiskowego prominenta.