O nas

Witaj!
Właśnie trafiłeś/aś na stronę byłej zielonogórskiej grupy lokalnej Kampanii Przeciw Homofobii, obecnie Stowarzyszenia Tęczowa Góra.
Jesteśmy po to, by przeciwdziałać dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób trans (LGBT).
Zajmujemy się kształtowaniem postaw tolerancji i przełamywaniem uprzedzeń i stereotypów wobec osób bi- i homoseksualnych w skali lokalnej i ogólnopolskiej. Pod skrzydła naszych działań wzięliśmy również proces świadomego kształtowania pozytywnej tożsamości osób bi- homoseksualnych. Wszelkie formy edukacji seksualnej, działalności naukowo-badawczej, integracji społecznej, a także działania na rzecz kobiet i przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć także włączone są w naszą działalność. Ponadto: organizacja lokalnych imprez, akcje, happeningi i wiele, wiele innych...
Jeżeli chcesz, dołącz do nas! :)

Nasz e-mail:
zielonagora@kph.org.pl

od 26.10.09. odwiedziło nas:

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Razem Bezpieczniej!

Jeżeli byłeś/aś ofiarą przestępstwa na tle swojej orientacji psychoseksualnej, czujesz się szykanowany/a przez kogokolwiek i gdziekolwiek, nie wiesz co z tym zrobić, zgłoś się do lubuskiej asystentki ds. przestępstw z nienawiści wysyłając e-mail lub wypełniając anonimową ankietę na stronie: bezpieczniej.kph.org.pl

Współpracujemy z Pełnomocniczką Marszałka Województwa Lubuskiego Ds. Równego Traktowania oraz Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka.

środa, 27 kwietnia 2011

PostHeaderIcon Gejom i lesbijkom łatwiej o ślub

Koniec kłopotów osób, które chcą zawrzeć jednopłciowe małżeństwo lub partnerski związek za granicą. Urzędnicy USC nie będą już mogli odmawiać wydania im potrzebnego zaświadczenia 

Szef MSWiA wyda nowy wzór zaświadczenia, które jest konieczne do zawarcia związku za granicą. Nie będzie już w nim rubryki, w której trzeba wpisać dane przyszłego małżonka. Jeśli wnioskodawca wpisywał tam dane osoby tej samej płci, zdarzało się, że urzędnicy stanu cywilnego odmawiali wydania zaświadczenia o zdolności do zawarcia małżeństwa. Takie zaświadczenie jest konieczne, jeśli chce się zawrzeć związek za granicą.

Spotkało to m.in. przewodniczącego Kampanii przeciw Homofobii Tomasza Szypułę. Chciał zawrzeć związek małżeński ze swoim partnerem Hiszpanem. Hiszpańskie prawo, podobnie jak prawo kilku innych krajów UE, dopuszcza nie tylko związki partnerskie, ale też jednopłciowe małżeństwa. Jednak kierownik USC dla miasta Warszawy odmówił mu wydania zaświadczenia.

W uzasadnieniu napisał, że polskie prawo takich małżeństw nie dopuszcza. Tyle że małżeństwo miało być zawarte w Hiszpanii, wedle prawa hiszpańskiego. Nie byłoby uznane w Polsce, ale w Hiszpanii byłoby ważne. I dawałoby szczególne prawa dotyczące pobytu, osiedlenia czy pracy w Hiszpanii.

Szypuła odwołał się do sądu. Podnosi, że odmowa narusza nie tylko polskie przepisy o aktach stanu cywilnego, ale też konstytucję i prawo UE, w tym swobodę przepływu osób i prawo do prywatności i wolność kształtowania życia osobistego zagwarantowane w unijnej Karcie Praw Podstawowych.

Ustawa o aktach stanu cywilnego - art. 71 ust.1 - mówi, że "Obywatel polski (...) zamierzający zawrzeć małżeństwo za granicą może otrzymać zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim może on zawrzeć małżeństwo". A prawo rodzinne precyzuje, kiedy może je zawrzeć: jeśli ma ukończone 18 lat, zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w innym związku małżeńskim.

Natomiast wzór zaświadczenia z USC wydany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji z 1998 r. zawiera rubrykę, w której trzeba wpisać dane przyszłego małżonka. Czyli wykracza poza upoważnienie ustawy.

Szefowi MSWiA zwróciła na to uwagę w wystąpieniu z 15 marca rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz. Poprosiła "o podjęcie prac mających na celu zmianę wzoru zaświadczenia".

- Prace już się toczą, będzie nowy wzór zaświadczenia bez rubryki dotyczącej przyszłego małżonka - poinformowała "Gazetę" rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

- Cieszę się osobiście i w imieniu innych osób, które mają podobny kłopot - powiedział nam Tomasz Szypuła. - Do KPH ciągle przychodzą pytania, co trzeba robić, żeby zawrzeć związek za granicą. Przygotowaliśmy nawet specjalną broszurę. Polacy są bardzo mobilni, a możliwość zawierania związków partnerskich i małżeńskich istnieje już w wielu krajach. Nie powinno być tak, że Polacy nie mogą korzystać z prawa, z którego swobodnie korzystają obywatele innych państw.

Małżeństwa jednopłciowe są możliwe w pięciu krajach UE, związki partnerskie - w 11 (w tym Czechach i na Węgrzech). Poza Unią w pięciu krajach możliwe są małżeństwa jednopłciowe, a w sześciu - związki partnerskie.
Źródło: Gazeta Wyborcza